Service Awards

Presented to New Mexico State University faculty and staff (regular, full-time or part-time) who meet the eligibility criteria of the program as defined in NMSU policy 8.15 Compensation. Service Awards are given for recognition and appreciation of service to the university.

Recognized anniversary years are: five, ten, fifteen, twenty, twenty-five, thirty, and thirty-five.

banner-serviceawards

Thank you to the recipients recognized at the service awards for your ongoing service to New Mexico State University!

30 Year

Bernardo Flores, Housing & Residential Life

Ferny Ostos, ICT Data Center & Access Control

David Silva, FS Grounds

25 Year

Scott Archer, ICT System Administration

Daniel Atencio, FS Custodial Services

Lizbeth Ellis, General Counsel Office

Regina Galvan, Employment & Compensation

Juanita Herrera, American Indian Program

Irene La Torra, ICT Project Management Office

Sandra Moreno, University Admissions

Michael O’Larey, Athletics

Nadine Plante, Accounting & Financial Report

Louis Sandoval, Athletics

Sharon Suhr, Financial Systems Administration

Herbert Taylor, Athletics

Anne Turbett, Student Health Center

Chingder Yeh, ICT System Administration

20 Year

Carolyn Aragon, Senior VP & External Relations

Chel-Marie Barela, Auxiliary Administration

Amada Estrada, FS Custodial Services

Patricia Flores-Trejo, Student Health Center

Shirley Franich, ICT Financial Operations

Jose Gamon, FS Environmental Health Safety Office

Alice Granado, Library Systems

Barbara Hart, Library

Enrique Hernandez, FS Vehicle Mechanics

Raymond Holguin, FS Access Control

Christopher Landt, Library Systems

Enrique Mancha, FS Custodial Services

Robert Medina, University Registrar’s Office

15 Year

Carl Baca, Financial Systems Administration

Joaquin Bertoldo, FS Grounds

Brenda Brown, International & Border Programs

Alice Caro, University Accounts Receivable

Joanne Contaldo, Special Events

Laurence Creider, Library Archives & Special Collect

Theresa Demock, Counseling & Student Dev Center

Anthony Duran, FS Structural Maintenance

Olivia Espinoza, FS Custodial Services

Carmen Flores, University Accounts Receivable

Mario Jimenez, KRWG Television

Natalie Kellner, Accreditation, Outcomes & Academic Planning

Jose Loera, FS Project Design

Michael Mitchell, Special Events

Anita Montoya, FS Custodial Services

Rey Ramirez, FS Structural Maintenance

Luis Rubio, FS Electricians

David Shearer, FS Environmental Health & Safety

Alana Sotelo, Student Engagement

Corey Vas, Counseling & Student Dev Center

10 Year

Mark Adams, Central Mail Services

Kimberly Altamirano, Exec Vice President & Provost

Martha Andrews, Library Archives & Special Col

Pete Armenta, FS Custodial Services

Cosette Atherton, Corbett Center

Patsy Barrio, University Accounts Receivable

Angela Bates, Student Life

Marie Borchert, Economic Development VP Office

Ellen Bosman, Library Technical Services

Teresa Burgin, Center for Learning & Prof Dev

Jennifer Chandler, News & Media Relations

John Christopher, ICT Enterprise Reporting Services

Erica Enriquez, Chicano Programs

Elizabeth Favela, FS Custodial Services

Laurie Ferguson, Audit Services

Benjamin Gabriel, Outdoor Rec

Alejandro Garcia, ICT Project Management Office

Robbie Grant, Instructional Innovation & Quality

Donny Grooms, KRWG Television

Rodrigo Gutierrez, FS Facilities Maintenance

Tina Hales, Sponsored Projects Accounting

Celia Hernandez, Housing & Residential Life

Jesus Hernandez, ICT Enterprise Information System

Paul Lucero, Auxiliary Administration

Hermelinda Madrid, Housing & Residential Life

Lynne McClure-Flores, Accounting & Finance

Anthony Montes, FS Painters

Alejandro Montoya, FS Mechanical

Brenda Moore, Purchasing & Materials Mgmt

Carol Nevarez, Student Health Center

Shacoy Parra, Special Events

Darrell Pehr, News & Media Relations

Robert Peterson, Development Office

Karena Pirtle, Police Department NMSU

Florentino Rivera, FS Grounds

Catherine Robinson, Graduate School

Julie Torres, Parking Department

David Valadez, Auxiliary Administration

Angie Vasquez, Institutional Analysis

Humberto Vasquez, Housing & Residential Life

Mike Vasquez, FS Custodial Services

Gregory Walke, FS Univ. Architect & Space Mgmt

Edward Zapien, FS Custodial Services

5 Year

Paula Johnson, Library Reference & Research Svcs

Sandra Johnson, Instructional Innovation & Quality

Ralph Jones, FS Grounds

James Kelly, ICT Telecommunication Services

Jonathan Kimmel, Golf Course

Jack Kirby, FS Environmental Health & Safety

Kathaleen Linville, Payroll Services

Ronald Littlejohn, Athletics

Russell Lockwood, KRWG Radio

Art Lucero, FS Solid Waste & Recycling

Frederick Madrid, FS Solid Waste & Recycling

Crystal Maldonado, Student Affairs & Enroll Mgmt

Kathryn Marlow, ICT Database Administration

Gary Martinez, FS Facilities Maintenance

Marie Misquez, University Registrar’s Office

Desma Montellano, Univ Advancement VP Office

Adalinda Nolasco, Budget Office

Maria Olivas, FS Custodial Services

Valeria Olsson, Univ Fin Aid & Scholarship Svcs

Norma Palomino, University Admissions

Jennifer Pelletier, University Admissions

Kyle Pierson, Auxiliary Administration

Loretta Ramirez, Special Events

Nancy Ritter, Athletics

David Root, FS Electricians

Sammy Saenz, FS Facilities Maintenance

Angela Santillan, FS Custodial Services

Ingrid Schneider, Library Technical Services

Dacia Sedillo, Student Affairs & Enroll Mgmt

Maria Smith, Accounts Payable

Auner Suarez, Housing & Residential Life

Richard Trevino, FS Grounds

Lorenzo Trujillo, Housing & Residential Life

Adrian Velarde, KRWG Television

Robert Velasco, FS Electricians

Robin Walters, Athletics

Robin Welsh, Student Health Center

40 Years

Carol Boyse, Dept Head, Library

30 Years

Jeanette Smith, Professor, Distinguished

Deborah Widger, Assc VP for Devt

25 Years

Antonio Aguilar, Groundskeeper

Cecil Ayers, Enterprise Data Architect,Assc

Tina Byford, Assoc VP, Advancement

Allen Carrillo, Custodial Worker, Sr

Mary Covarrubias-Chavarria, Coord, Inter

Ernesto Garza, Material Services Tech

Norma Grijalva, Deputy CIO/Telecomm Dir

Richard Legarreta, Facs Coord

Stephen Lopez. Police Chief

Elizabeth Mendoza-Valdivia, Library Spec, Sr

Jesus Vargas, Plumber

Robert Wright, Enterprise Data Architect, Sr

20 Years

Michael Angel, Locksmith

Deborah Bravo, Assistant Director

Patricia Chavana, Nurse Practitioner

Terry Cook, Asst VP,Student Engage

Ronald Flores, Help Desk Rep, Sr

Minerva Galaz, Assc Dir, Admissions

Tara Gray, Dir, Teaching Center

Leilani Horton, Library Asst

Hector Jimenez, Custodial Worker, Sr

Miguel Medrano, Custodial Worker

Dora Morales, Library Spec, Sr

Eddie Murphy, Supv, Custodian

Jeffie Nevarez, Admin Asst, Assc

Jack Provencio, Asst Dir, Procur Svcs/Risk Mgt

Linda Saenz, Custodial Worker, Sr

Manuel Sambrano, Custodial Worker

Michael Thompson, Sys Dev, Sr

Elizabeth Watson, Admin Asst

15 Years

Sandra Alvarez, Mgr, HR Compliance

Maria Arzabal, Custodial Worker

Tammy Bracamonte, Data Management Spec

Loretta Campolla, Admin Asst,Sr

Rosie Carbajal, Admin Asst, Assc

Francisca Cardiel, Custodial Worker, Sr

Ysela Chavarria, Admin Asst, Inter

Michelle Corella, Sys Dev, Sr

Robert Dubois, Plumber

Oscar Escarcega, Inventory Control Clerk

Michael Ferrales, Media Spec, Sr

David Fraga, ENT Network Dev, Sr

Silvia Green, Asst Dir,Rec Sports

Julee Grinde, Fiscal Asst, Inter

Guadalupe Guerra, Custodial Worker

Michael Jordan, Coach, Head, Women VB

Daniel Koesters, Dir, Golf Course

L. Landmark, Admin Asst,Special/Executive

Armando Martinez, Telecomm Analyst, Sr

Yvonne Mendoza, Admin Asst, Inter

Crystal Miranda Luchini, Accountant, Sr

Charles Morgan, Admin Asst, General

Douglas Parten, Mgr, Event Operations

Naomi Philhower, Registration/Admissions Spec

Ruben Renteria, Recycling Technician

Kathy Shreffler, Customer Service Asst

Judith Stuart, Admin Asst, General

Yvonne Tellez, HR Operations Unit Coord

Pamela Wood, Econ Devt Ofcr, Sr

10 Years

Veronica Aguirre, Business Operations Specialist

Linda Baldwin, Library Spec

Preeti Bhakta, Registration/Admissions Spec

Amanda Bowen, Crime Prev Coord

Janet Boy, Fiscal Asst, Inter

Suzanna Burlingham, Data Management Spec

Garrey Carruthers, President

John Chamberlin, Progrmr Analyst, Sr

Hugo Correa, Plant Operator

James Dryden, Enterprise Applic Admin, Ld

Lupito Duran, Facs Tech

Barbara Espalin, Accounts Receivable Coord

Margarita Espinoza, Custodial Worker

Agustina Flores, Custodial Worker

Dianne Gobrick, Registration/Admissions Spec

Jeffrey Gonzalez, Head Cook

Joe Graham, Dir, Indian Resource Devt Pgm

Jeffrey HandMedia Advisor, Student

Catherine Heifner, Asst Coach 1st, Women Softball

Nigel Holman Dir, Annual Giving

Maureen Howard Assc VP, Univ Comm/Mkting Svcs

Phillip Johnson Web Developer,Ld

Sharon Lalla, Instructional Consult,Ld

Billy Landers, Staff Nurse

Glenn Lewis, Plant Operator

Ruben Madero, Painter

Mardi Mahaffy, Assc Prof

Marisela Marquez, Event Planner

Manuel Montoya, Custodial Worker

Mario Navarrete, Accountant,Inter

Lorraine Ortega, Data/Records Coord

Cynthia Pierard, Dept Head, Library

Shanna Porter, Registration/Admissions Spec

Sabino Ramirez, HVAC Mech, Ld

Lance Repp, Facs Tech

Leta Richards, Accountant, Sr

Kathy Rodolph, Coach, Head, Softball

Angie Salido, Admin Asst, General

Hector Sanchez, Asst Registrar

Nohemi Sanchez, Event Planner

Juana Suarez, Custodial Worker

Shane Thomas, Enterpr Progrmr Analyst, Inter

Jerry Valdez, HVAC Mech

Cleto Valles, Structural Maintenance Tech,Ld

Luis Vasquez, Facs Coord

William Villines, Facs Tech

Roselind Williams, Nurse Practitioner

Barbara Wise, Dir, Major Gifts

Louise Ytuarte, Sys Analyst, Inter

5 Years

Adrian Alba, Admissions Advisor, Univ

Dennis Amador, Officer, Cost Acct

Michelle Angeles, Registration/Admissions Spec

Brian Atwood, Associate Director

Debora Baker, Payroll Clerk, Ld

Minerva Baumann, Dir, News & Media Relations

Andres Bencomo, Utility Locator

Nestor Borunda, Custodial Worker

Sandy Byhower, Bus Ops Spec

Valerie Cano, Emergency Dispatcher

Jennifer Chavez,Library Spec

Beth Clair, Fiscal Asst, Inter

Richard Clayton,Dir, Univ Flight Ops

Roe Day, Drafting Tech

Delia De Leon, Assc Dir, Admissions

Jennifer Gabel, Univ Training Spec, Inter

Joaquin Gonzales, Sys Analyst, Assc

Jacki Griffin, HR Spec, Sr

Yvette Guzman, Admin Asst, Assc

Elvira Hammond, Program Manager

Jeffrey Harvey, Police Commander

Michael Hash, Utility Locator

Glen Haubold, Asst VP for Facilities

Eva Hernandez, Admin Asst, Sr

Araceli Hernandez, Program Specialist

Tricia Holser, Comm Spec, Sr

Logan Ilczyszyn, PC Support

Moana Jarvis, Systems Analyst,Sr

Ross Justus, Chief Audit Ofcr

Paula Kilgore, Library Spec

Sharon Kirkpatrick, Accountant, Sr

Felicia Kirkpatrick, Staff Nurse

Norice Lee, Assc Dean, Library & Info Sci

Katherine Licona, Cashier

Elmo Lujan, Equipment Mech

Maria Lujan, Custodial Worker

Sarah Mac Callum, Accountant, Sr

Bernie Maestas, Project Mgr

Matthew Martinez, Library Spec

Francisco Martinez, Sys Analyst, Inter

Kristina Martinez, Major Gift Officer,Sr

Fred Martino, Content Director

Justin McHorse, Dir, American Indian Pgms

David Melendez, Student Program Coord

Rose Melendrez, Data Entry Operator, Sr

Elizabeth Miller, Asst Prof

Donna Miller, Admin Asst, General

Edward Morelos, Athletic Media Spec

Leopoldo Moreno,Groundskeeper

Diane Natividad, Nurse, Lic Practical

James Nunez, Facs Engr

Raul Ortiz, Police Ofcr

Lucia Ortiz, Library Spec

Cary Osborne, Asst Prof

Lorenzo Padilla, Budget Analyst

Allen Purcell, Sys Analyst, Inter

Brenda Purcell, Communications Specialist,Assc

Susan Quinones, Fiscal Asst, Sr

Kathryn Ray, Nurse Practitioner

Sally Rel, Univ Training Spec, Assc

Jorge Rodriguez, Facs Tech

Francisco Rodriguez, Facs Coord

Cathy Rodriguez, Admin Asst, General

Fernando Ruiz, Groundskeeper

Matthew Saenz, Accountant, Sr

Agnes Saltman, Gov Relations Spec

Jose Sanchez, Plumber

Franklin Sholedice III, Editor, Junior

Bonnie Smith, Staff Interpreter/Interp Coord

Elaine Stachera, Major Gift Ofcr, Sr

Timothy Strasser, Instructional Consult,Inter

Brandi Texeira Supv, Police Section

Patricia True, Accountant, Sr

Virginia Tucker, Assc Dir, Financial Aid

Ophelia Watkins, Dir, Transport/Parking Svcs

Jodie Webb, Mgr, Accounting Unit

30 Year

Facilities and Services

Enrique Saenz, FS Environmental Health Safety Office

25 Year

Auxiliary Administration

Tammy Anthony, Auxiliary Administration Roddie Chavarria, Corbett Center

Business Affairs

Yolanda Work, Accounts Payable

Information and Technology Communication

Annette Alvarez, ICT Voice and Alarm Services

Julie Cadena, ICT PC Support Services

20 Year

Auxiliary Administration

Gregory Block, Housing and Residential Life

Lorenzo Holguin, Golf Course

Sam Villegas, Housing and Residential Life

Business Affairs

Doris Boteler, Accounts Payable

Norma Noel, Sponsored Projects Accounting

Margarita Padilla, Human Resource Services

Henry Quintana, Cost Accounting and Financial Services

Facilities and Services

Roger Avalos, FS Custodial Services

Lucio Garcia, FS Engineering

Luis Lopez, FS Central Utility Plant

Ramon Loya, FS Custodial Services

Fernando Ortega, FS Mechanical

Beatrice Pacheco, FS Environmental Health Safety Office

Vince Rosales, FS Custodial Services

Tom Rubadeau, FS Electricians

Ricardo Salinas, FS Structural Maintenance

Santiago Silva, FS Custodial Services

lnformation and Communication Technology

Olga Conter, ICT Reporting Services

Alan Lambeth, ICT PC Support Services

15 Year

Auxiliary Administration

Alex Barreras, Housing and Residential Life

Business Affairs

Jennifer Enriquez, HR Information Systems

Michelle Hernandez, Accounts Payable

Gloria Orozco, Accounts Payable

Facilities and Services

David Apodaca, FS Plumbing

Maria Barragan, FS Custodial Services

Olga Hernandez, FS Custodial Services

Cesar Mauricio, FS Custodial Services

Josefina Munoz, FS Custodial Services

Susan Terebenetz, FS Environmental Health Safety Office

Information and Communication Technology

Curtis Ewing, ICT UNIX Systems Administration

Thomas Harrell, ICT Reporting Services

Ian Logan, ICT UNIX Systems Administration

Rosalinda Moreno, ICT Reporting Services

Laura Ramirez, ICT Financial Information Services

Wynn Wootten, ICT Business Ops and Financial Services

10 Year

Auxiliary Administration

Isela Duran, Corbett Center

Braulia Herrera, Housing and Residential Life

Ramon Lozano, Housing and Residential Life

Priscilla Padgett, Auxiliary Administration

Ray Perez, Housing and Residential Life

Business Affairs

Velma Banegas, Accounts Payable

Leonard Banegas, University Material Services

Cathy Duran, Payroll Services

Elsa Henry, Purchasing and Risk Mgmt Admin

Facilities and Services

Esther Amezquita, FS Grounds

Eduardo Armendariz, FS Custodial Services

Lorenzo Astorga, FS Grounds

Mark Blachford, FS Mechanical

Melissa Fernandez, Facilities and Services

Jerry Jersvig, FS Locksmith

Leticia Mares, FS Custodial Services

Maria Mendez, FS Custodial Services

Michael Munoz, FS Plumbing

Rafael Najera, FS Grounds

Abelina Nunez, FS Custodial Services

Gregory Parham, FS Operations and Utilities

Jose Renteria, FS Structural Maintenance

Javier Sanchez, FS Plumbing

Ronald Tarazoff, FS Project Construction

lnformation and Communication Technology

Manuel Carnero, ICT Data and Video Services

Pankaj Sharma, ICT Financial Information Services

5 Year

Auxiliary Administration

Eulalio Arredondo, Corbett Center

Willie Baldonado, Housing and Residential Life

Michelle Bernstein, Housing and Residential Life

Scott Breckner, Special Events

Isabel Brito, Housing and Residential Life

Caree Contreras, Housing and Residential Life

Gary Garrison, Housing and Residential Life

Denise Lerma, Special Events

Paula Pierson, Auxiliary Administration

Jerome Seaburgh, Housing and Residential Life

Megan Shannon, Housing and Residential Life

Julie Weber, Housing and Residential Life

Business Affairs

Dorothy Anderson, Human Resource Services

Jeanette Boehms, Human Resource Services

Rose Coca, Purchasing and Risk Mgmt Admin

Maria Gover, Accounting and Financial Reporting

John Kuckens, Purchasing and Risk Mgmt Admin

Celeste Martinez, Benefit Services

Thanh Nguyen, Cost Accounting and Financial Services

Madelyn Ontiveros, Accounts Payable

Kelly Woods, Sponsored Projects Accounting

Rene Yoder, Benefit Services

Facilities and Services

Danny Aguirre, FS Mechanical

Eric Blechinger, FS Mechanical

Joel Contreras, FS Electricians

David Cooper, FS Grounds

Enrique Espalin, FS Project Construction

Orlando Flores, FS Grounds

Alton Looney, FS Project Construction

Omar Moreno, FS Solid Waste and Recycling

Joni Newcomer, Facilities and Services

Jon Padilla, FS Project Construction

Omar Pardo, FS Vehicle Mechanics

Maria Perez, FS Custodial Services

Adrian Prieto, FS Solid Waste and Recycling

Alan Vogel, FS Mechanical

lnformation and Communication Technology

Randey Bamford, Planning and Info Tech VP Office

Victoria Brockmeyer, ICT Business Ops and Financial Services

Marquita Calderazzo, ICT Reporting Services

Bruce Ernst, ICT Database Administration

Evan Salazar, ICT Data and Video Services